Znaczniki: apiedit, VisualEditor
m
Linia 42: Linia 42:
 
|2009
 
|2009
 
|
 
|
|H[[Harry Potter i Książę Półkrwi (gra)|arry Potter i Książę Półkrwi]] <br>
+
|Harry Potter i Książę Półkrwi (gra)|Harry Potter i Książę Półkrwi]] <br>
 
Harry Potter and the Half-Blood Prince (Gra wideo)
 
Harry Potter and the Half-Blood Prince (Gra wideo)
 
|[[Severus Snape]]
 
|[[Severus Snape]]

Wersja z 15:33, 31 gru 2017

James Faulkner (ur. 18 lipca 1948 r.) — brytyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, podkładający głos Severusowi Snape'owi w komputerowej adaptacji Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi.

Biografia

Kształcił się w Wrekin College w Wellington, następnie studiował aktorstwo w The Central School of Speech and Drama (1967–1970)[. Jako aktor teatralny zaczął regularnie występować na początku lat 70., głównie na scenach w Birmingham i Londynie[. W filmie debiutował w The Great Waltz u boku m.in. Horsta Buchholza, wcielając się w postać Josefa Straussa. W 1976 zagrał główną rolę w niemieckim thrillerze Albino, w którym pojawił się także Christopher Lee. W 1979 odegrał postać Teignmoutha Melvilla w poświęconym bitwie pod Isandlwaną filmie wojennym Zulu Dawn, którego był również współproducentem. Wcielił się w Heroda Agryppę w Ja, Klaudiusz, w Guillaume'a d'Estouteville w Konklawe oraz w Sykstusa IV w Demonach Da Vinci. Zagrał także w takich produkcjach jak Dziennik Bridget Jones i jego sequel Bridget Jones: W pogoni za rozumemAgent Cody Banks 2: Cel LondynHitman oraz serial Downton Abbey. W 2016 dołączył do obsady Gry o tron w roli Randylla Tarly'ego.

filmografia

Role dubbingowe

2014 Dragon Age: Inkwizycja 

Dragon Age: Inquisition (Gra wideo)

  • (różne głosy)
2012 Blades of Time 

(Gra wideo)

  • (ang. głos)
2010 Halo: Legendy 

Halo Legends (wideo)

Oficer ONI "The Babysitter"
  • (ang. głos)
2009 Harry Potter i Książę Półkrwi]] 

Harry Potter and the Half-Blood Prince (Gra wideo)

Severus Snape
  • (głos)
2005 Xenosaga: The Animation 

(serial TV 2005 - )

Helmer
  • (ang. głos)
2004 Gantz 

(serial TV 2004 - )

Duży Greenonion
  • (ang. głos)
  • (głos)
2004 Lady Death 

(wideo)

Generał Utuk Xul
  • (głos)
2003 Chrono Crusade 

(serial TV 2003 - 2004)

Wicehrabia Borzo
  • (ang. głos)
  • (różne głosy)
2003 Kaleido Star 

(serial TV 2003 - 2004)

Policjant
  • (ang. głos)
2003 Sakigake!! Cromartie Koukou 

(serial TV 2003 - 2004)

Noboru Yamaguchi
  • (ang. głos)
2001 Noir 

(serial TV 2001 - )

Yan
  • (ang. głos)

Role aktorskie

2017 Final Portrait Pierre Matisse
2017 Watership Down 

(miniserial 2017 - )

Firth
2017 Atomic Blonde Szef "C"
2016 Underworld: Wojny krwi 

Underworld: Blood Wars

Cassius
2016 Bridget Jones 3 

Bridget Jones's Baby

Wujek Geoffrey
2013 Demony da Vinci 

Da Vinci's Demons (serial TV 2013 - 2015)

Papież Sykstus IV
2011 X-Men: Pierwsza klasa 

X-Men: First Class

Dyrektor szwajcarskiego banku
2010 Ben Hur 

(miniserial 2010 - )

Marcellus
2009 Trzech detektywów: Tajemnica zamku grozy 

The Three Investigators and the Secret of Terror Castle

Stephen Terrill / Victor Hugenay
2009 Machotaildrop Baron
2008 Angielska robota 

The Bank Job

Guy Singer
2008 Kod Biblii 

Der Bibelcode (TV)

Kardynał Emad Rhades
2008 Franklyn Dr Earlle / Pastor Bone
2007 Hitman Smith Jamison
2007 Trzech detektywów i Wyspa Szkieletów

Die Drei Fragezeichen und das Geheimnis der Geisterinsel

Bill
2006 Dzień gniewu 

Day of Wrath

Friar Anselmo
2006 Konklawe 

The Conclave

Kardynał Guillaume D'Estouteville
2006 Dobry agent 

The Good Shepherd

Lord Cooper
2005 Być jak Stanley Kubrick 

Colour Me Kubrick: A True... ish Story

Oliver
2004 Agent Cody Banks 2: Cel Londyn 

Agent Cody Banks 2: Destination London

Kenworth
2004 Bridget Jones: W pogoni za rozumem 

Bridget Jones: The Edge of Reason

Wujek Geoffrey
2003 Leonardo 

(miniserial 2003 - )

Sforza
2003 Uncle Douglas Douglas Phillips
2003 Nie oddam zamku 

I Capture the Castle

Aubrey Fox-Cotton
2002 Zawód morderca 

The Piano Player

Nicholas Farrel
2002 Le Loup de la côte Ouest Lew Millar
2001 Dziennik Bridget Jones 

Bridget Jones's Diary

Wujek Geoffrey Alconbury
2001 Podróż na zachód 

The Lost Empire (TV)

Marcus Harding
2001 Burning Down the House Hal Lander
1998 Wszystkie małe zwierzątka 

All the Little Animals

Pan Stuart Whiteside
1998 The Commissioner Gordon Cartwright
1998 Vigo Dr. Gerard
1998 Le Poulpe Thomas
1997 Chłopak w krainie Alladyna 

A Kid in Aladdin's Palace (wideo)

Luxor
1997 Bloodlines: Legacy of a Lord John Aspinall
1997 Strażnicy Apokalipsy 

The Apocalypse Watch (TV)

Sir Alexander Strong
1996 E=mc2 Dr Eric Amore
1996 Kronika kryminalna 

Crimetime

Crawley
1994 Guinevere 

(TV)

1993 Demob 

(serial TV 1993 - )

Rudy Lorimer
1992 Covington Cross 

(serial TV 1992 - )

John Mullens
1992 Kolumbie do dzieła 

Carry On Columbus

Torquemada
1991 Devices and Desires 

(miniserial 1991 - )

Dr Alex Mair
1991 Pokojówka 

The Maid

Laurent Leclair
1991 Napoléon et l'Europe 

(miniserial 1991 - )

1990 Napoleon 

(miniserial 1990 - )

Maitland
1989 The Yellow Wallpaper 

(TV)

Charles Stark
1988 Tożsamość Bourne'a 

The Bourne Identity (TV)

D'Anjou
1988 Pies Baskerville'ów 

The Hound of the Baskervilles (TV)

Stapleton
1988 The Contract 

(miniserial 1988 - )

Charles Mawby
1988 Catherine
1987 Still Crazy Like a Fox 

(TV)

Książę z Trent
1986 First Among Equals 

(miniserial 1986 - )

Simon Kerslake
1985 Deceptions 

(TV)

Richard Blackwell
1985 Koronki 2 

Lace II (TV)

Charles Chazelle
1985 Minder on the Orient Express 

(TV)

Ted Moore
1984 Flashpoint Africa 

(TV)

Ramon
1983 Eureka Roger
1983 Real Life Robin
1982 Ich bin dein Killer Felix
1982 Muck and Brass 

(serial TV 1982 - )

Maurice Taylor
1981 Piotr i Paweł 

Peter and Paul (TV)

Menahem
1981 Kapłan miłości 

Priest of Love

Aldous Huxely
1980 Kroniki marsjańskie 

The Martian Chronicles (miniserial 1980 - )

Mr. K.
1979 Świt Zulu 

Zulu Dawn

Por. Melvill
1979 Screenplay 

(serial TV 1979 - )

1978 Hazell 

(serial TV 1978 - )

Gordon Gregory
1976 Ja, Klaudiusz 

I, Claudius (miniserial 1976 - )

Herod Agryppa I
1976 Albino Terrick
1975 Honor pułku 

Conduct Unbecoming

Podporucznik Edward Millington
1974 Wielkie nadzieje 

Great Expectations (TV)

Bentley Drummle
1974 Abdykacja 

The Abdication

Magnus de la Gardie
1972 The Great Waltz Josef Strauss

Gościnnie

2011 Prawdziwa historia rodu Borgiów 

Borgia (serial TV 2011 - 2014)

Piero Soderini
2011 Gra o tron 

Game of Thrones (serial TV 2011 - 2018)

Randyll Tarly
2010 Downton Abbey 

(serial TV 2010 - 2015)

Daniel Aldridge, lord Sinderby
1999 Łowcy skarbów 

Relic Hunter (serial TV 1999 - 2002)

Guy Rocher
1997 Nikita 

La Femme Nikita (serial TV 1997 - 2001)

Dominic / Inkwizytor
1995 Hamish Macbeth 

(serial TV 1995 - 1997)

Pułkownik Maxwell
1994 Pie in the Sky 

(serial TV 1994 - 1997)

Ronald Quicke
1992 Nieśmiertelny 

Highlander (serial TV 1992 - 1998)

Marcus Constantine
1992 Heartbeat 

(serial TV 1992 - 2010)

Ronald Meeks
1992 Sprawa dla Frosta 

A Touch of Frost (serial TV 1992 - 2010)

Clifford Hastings
1990 Zorro 

(serial TV 1990 - 1993)

Antonio Villero
1989 Poirot 

Agatha Christie's Poirot (serial TV 1989 - 2013)

Major Eustace
1987 Sprawy inspektora Morse'a 

Inspector Morse (serial TV 1987 - 2000)

Basilios Vasilakis
1986 Lovejoy 

(serial TV 1986 - 1994)

Alfredo Pereira
1984 Alas Smith And Jones 

(serial TV 1984 - 1998)

1984 Mr. Palfrey of Westminster 

(serial TV 1984 - 1985)

Reisman
1979 Minder 

(serial TV 1979 - 1994)

Apsimon
1977 The Professionals 

(serial TV 1977 - 1983)

Major Nairn
1971 The View From Daniel Pike 

(serial TV 1971 - 1973)

Rollo
1970 Miejsce zbrodni 

Tatort (serial TV 1970 - )

Rupert Farr
1969 Softly Softly: Task Force 

(serial TV 1969 - 1976)

Clive Hornsby - Hyatt
1966 Softly Softly 

(serial TV 1966 - 1976)

Clive Hornsby-Hyatt

Za kulisami

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.